Hasta mısınız yoksa alerjik mi: Öksürüğünüz ne anlama geliyor?

Öksürük, solunum yollarımızı mukus ve toz veya duman gibi tahriş edici maddelerden temizlemek için gerçekleştirdiğimiz doğal refleks bir eylemdir.

Ancak doktorlar, öksürüğünüz üç hafta boyunca geçmiyorsa, basit şeyler yaparken nefes nefese kalıyorsanız ve kan tükürüyorsanız, bunun akciğer kanseri belirtisi olabileceğini söylüyor.

Peki öksürüğünüz sadece soğuk algınlığı kaynaklı ya da alerjik olabilir mi? Uzmanlar tipini anlamanız için öksürüğü üç farklı kategoriye ayırıyor…

KURU ÖKSÜRÜK

Bir virüsten, potansiyel olarak soğuk algınlığından ve hatta belki de Covid-19’dan kurtulmakta zorluk çektiyseniz, kuru öksürüğe fazlasıyla aşina olabilirsiniz.

İngiltere merkezli hekim Dr. Hana Patel, “Kuru öksürüğün tek nedeni soğuk algınlığının kalıntıları değildir; boğazın arka kısmında sinir bozucu bir gıdıklanma hissi yaratabilir. Genellikle balgam veya mukus oluşmaz. Tipik olarak birkaç hafta içinde kendiliğinden kaybolurlar.” diyor.

Ancak uzmanlar üç haftadan uzun süren kuru öksürüğün başka bir nedeni olup olmadığının araştırılması gerektiğini söylüyor.

Dr. Patel, kuru öksürüğün alerji veya astımdan da kaynaklanabileceğini açıkladı. Bir alerjiden kaynaklanıyorsa göğsünüzde sıkışma hissi, nefes darlığı ve hırıltı fark edebilirsiniz. Bazı durumlarda, mide asidinin boğaza doğru ilerlemesi anlamına gelen reflü de bunun sorumlusu olabilir.

BALGAMLI ÖKSÜRÜK

Balgamlı öksürüğü olan çoğu kişi bunun göğüsten geldiğini belirtiyor. Genellikle enfeksiyon, grip veya soğuk algınlığı nedeniyle aşırı balgam veya mukus üretiminden kaynaklanıyor.

Dr. Patel, soğuk algınlığından kaynaklanıyorsa geceleri baş yüksekte uyuyarak semptomların hafifletilmesini öneriyor.

İngiltere Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne (NHS) göre mukusu azaltmak ve öksürmeyi kolaylaştırmak için bol su içmek bu öksürüğün hafifletilmesine yardımcı olabilir. Sıcak limonlu ve ballı bir bitki çayı da gıdıklanmaya eşlik eden boğaz ağrısını hafifletir.

Tipik olarak viral enfeksiyonlar tarafından tetiklense de, mevsimsel saman nezlesi de balgamlı öksürüğe neden olabilir. Burun spreyi kullanmak ve bol su içmek de bu durumu hafifletmeye yardımcı olabilir.

KRONİK ÖKSÜRÜK

NHS, üç hafta veya daha uzun süredir inatçı bir öksürüğünüz varsa doktorunuzu ziyaret etmeniz gerektiğini söylüyor.

Kronik öksürüğün astım, alerji, geniz akıntısı ve reflü gibi çeşitli nedenleri olabilir. Ayrıca sürekli öksürük sigara içmenin bir sonucu da olabilir.

Dr. Patel’e göre bu durum daha nadir de olsa akciğer kanseri, kalp yetmezliği veya tüberküloz gibi daha ciddi bir durumun işareti olabilir.

Uzman, daha ciddi bir şeyin işareti sayılabilecek semptomların farkında olmanın önemli olduğunu söylüyor. 

İnatçı öksürük, kilo kaybı, gece terlemesi ve ayrıca öksürürken kan gelmesinin tehlikeli olduğunu ve acilen bir doktor tarafından araştırılması gereken akciğer kanseri belirtileri olabileceğini ekledi.

NHS’ye göre, İngiltere’de her yıl en ölümcül tür olan akciğer kanseri 43 binden fazla insanı etkiliyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x